Fenntartható építés szabványok és tanúsítványok
Az olyan tanúsított szabványok, mint a LEED, a BREEAM vagy a DGNB átláthatóvá teszik az épületek fenntarthatósági teljesítményeit. Ebből az áttekintésből megtudhatja, mit jelentenek!
Az épületeket minden esetben egy tanúsító szervezet részletes szempontrendszere alapján értékelik. A szempontok összetétele és súlyozása azonban tanúsítványonként eltérő. A legtöbb szervezet pontrendszerrel dolgozik.
- A minősítés, illetve a tanúsítás mindig a teljes épületre vonatkozik, nem pedig az egyes termékekre.
- A különféle környezetvédelmi szempontokon kívül (például egy épület áram- és hőigénye, kibocsátása vagy erőforrás-felhasználása) az életciklusköltségeket, a társadalmi szempontokat (például akadálymentesség), az épületgazdálkodást, a mobilitást (tömegközlekedési kapcsolatok) és a környezetet (zöldterületek) is figyelembe veszik tanúsítás során.
Nemzeti és nemzetközi szabványok
Nemzetközi szinten három szabvány terjedt el: LEED, BREEAM és DGNB. Piactól függően fontos helyi szabványok is vannak, például a Minergie Svájcban, a Well Lengyelországban és Skandináviában vagy a NABERS és a Green Stars Ausztráliában.
A BREEAM, a LEED és a DGNB bemutatása:
BREEAM: „Building Research Establishment Environmental Assessment Method”
LEED: „Leadership in Energy and Environmental Design”
DGNB: Deutsche Gesellschaft für nachhaltiges Bauen (Német Fenntartható Építészeti Tanács)
Hogyan járulnak hozzá a Geberit termékei a tanúsításhoz?
Szabványtól függően az egyes kategóriák (energiamérleg, víz, mobilitás stb.) eltérő minősítést kapnak. Az erőforrások (például a víz) kezelése általában súlyozottabb kategóriának számít. Ez magában foglalja a víztakarékos öblítőrendszereket, az ivóvíz-higiéniát, az esővíz és a szürkevíz felhasználási lehetőségeit és a hatékony szennyvízelvezetést, vagyis a Geberit kompetenciájának alapvető elemeit.
Például a Geberit víztakarékos öblítési technológiája jelentős mértékben hozzájárul az épületek általános fenntarthatósági teljesítményéhez. A Geberit az „Anyag” kategóriában is kitűnő eredményt ért el az újrahasznosítható anyagokból készült termékeivel (PP szennyvízelvezető rendszer) vagy a különféle hely- és anyagtakarékos megoldásaival, például a SuperTube szennyvízelvezető rendszerrel.
Környezetvédelmi terméknyilatkozatok
Az úgynevezett környezetvédelmi terméknyilatkozatok (Environmental Product Declarations, EPD) szintén közvetlenül befolyásolják a minősítést, mert átlátható, számszerűsített és összehasonlítható információkat nyújtanak az építési termékek ökológiai lábnyomáról.
A Geberit EPD-vel rendelkező termékei ma már a forgalom 30%-át adják.