Zuhanyzó vagy fürdőkád Melyik a jobb választás fürdőszobába?
Régi dilemma, hogy fürdőkádat vagy inkább zuhanyzót válasszunk a fürdőszobába. Egyesek a fürdőszoba elengedhetetlen kellékének tekintik a fürdőkádat, mások viszont inkább a zuhanyzóra esküsznek. A kád és a zuhanyzó mellett az alábbi öt érvet lehet felhozni.
Mennyi helyre van szükség egy zuhanyzó vagy fürdőkád beszereléséhez?
A zuhanyzók számos helytakarékos változatban és méretben kaphatók, amelyek lehetővé teszik a helyiség optimális kihasználását. Ahhoz, hogy fel tudjunk állni, és kényelmesen mozoghassunk, legalább 80 cm hosszú és ugyanilyen széles zuhanytálcára és zuhanykabinra van szükség. Ha a zuhanyzóban fejzuhannyal felszerelt csaptelep található, akkor a fejzuhanyt körülbelül 200 cm-es magasságban kell felszerelni, a fej felett egy 20 cm-es mozgásteret hagyva.
Akadálymentes fürdőszoba esetén be kell tartani az akadálymentes építésre vonatkozó helyi szabványokat. Ez azt jelenti, hogy a zuhanytálca nem lehet kisebb az előírt méretnél. Ezenkívül a padlóba süllyesztve kell beszerelni, hogy a zuhanyterület kerekesszékkel is megközelíthető legyen. Ha az akadálymentes fürdőszobában zuhanyzó, WC és mosdó is található, akkor az alapterülete legalább 180 x 180 cm legyen.
Egy fürdőkád több helyet igényel. A kényelmes használat érdekében a kád legalább 150 cm hosszú és 70 cm széles legyen. Ezek a méretek modellenként változhatnak.
Ha a fürdőkádat zuhanyzásra is használják, célszerű zuhanyzóval kombinált fürdőkádat, úgynevezett zuhanyzókádat választani. Ennek az egyik oldalán egy függőleges fali panel található, így zuhanyzás közben fel lehet állni. A zuhanyfalnak köszönhetően a víz mindig a zuhanyterületen marad.
Fürdőkád vagy zuhanyzó – melyiket nehezebb beszerelni?
A fürdőkád vagy a zuhanyzó beszerelésének ideje és költsége több tényezőtől, például az infrastruktúrától, a választott terméktől és a szerkezeti adottságoktól függ.
A fürdőkádak általában nagyobbak, mint a zuhanytálcák, ezért több helyet igényelnek. Beszereléskor ki kell alakítani egy csatlakozást a kádcsaptelep számára, és be kell építeni egy lefolyót és egy túlfolyót, amely a vízelvezető rendszerhez csatlakozik.
A zuhanyzó beépítése bonyolultabb, ha padlóba süllyesztett verziót választunk. Ekkor ugyanis a fürdőkádhoz képest több burkolásra és szigetelésre van szükség. A zuhanytálca esetében ki kell alakítani egy csatlakozást a zuhanycsaptelep és a zuhanytálcaszifon számára.
Elvileg azonban a fürdőkád és a zuhanytálca is gond nélkül beépíthető, legalábbis, ha a beszerelési megoldást a helyszíni adottságoknak megfelelően választjuk ki.
A zuhanyzók és fürdőkádak előnyei
A fürdőkád vagy a zuhanyzó mellett több érvet is fel lehet hozni.
Hely- és víztakarékos megoldás: A zuhanyzók 5 előnye
- A zuhanyzó kis helyen, szokatlan alaprajzú fürdőszobában és ferde tető alatt is elfér.
- A padló síkjába süllyesztett zuhanytálcába könnyebb belépni, ami lehetővé teszi az akadálymentes zuhanyzást.
- A helyiség nagyobbnak tűnhet, ha a zuhanytálca összhangban van a fürdőszobadesignnal. Jó szolgálatot tesz például egy nyitott zuhanyzó üveg válaszfallal, valamint az, ha a zuhanyzó és a fürdőszoba többi része között egységes csempéket használunk.
- A zuhanyzás gyorsabb, mint a fürdés, és kevesebb vizet igényel. Ezzel időt, pénzt és energiát lehet megtakarítani. Összehasonlításképpen: Egy fürdőkád feltöltéséhez átlagosan mintegy 150 liter vízre van szükség, egy ötperces zuhanyzás során harmadannyi vizet használunk el, legalábbis, ha beszappanozáskor elzárjuk a vizet.
- Egy speciálisan kialakított zuhanyfejjel, egy színes zuhanyfüggönnyel vagy szokatlan mintájú csempékkel különleges hatást lehet elérni a zuhanyzóban.
Kényelem az egész család számára: A fürdőkád 5 előnye
- Fürdeni jó móka. Egy családi fürdőszobában a fürdőkád nagy népszerűségnek örvend a gyerekek körében, akik pancsolás közben játékos formában növelhetik higiéniai tudatosságukat.
- A fürdőkád előnye, hogy nem kell választanunk fürdés és zuhanyzás között. Aki nincs ereje teljében, a könnyebb belépés érdekében ülőkével és ajtóval ellátott fürdőkádat is választhat. Kis fürdőszobákban jó megoldás lehet egy sarokkád.
- A fürdőkád a kényelem szimbóluma, fekvő helyzetben ugyanis sokkal könnyebben lehet elvégezni a testápolással kapcsolatos teendőket. A wellness-fúvókákkal és zuhanyfejjel ellátott fürdőkádak tovább fokozzák a kényelmet, és jó alternatívát jelentenek a pezsgőfürdővel szemben.
- A kellemesen meleg fürdő jót tesz az egészségünknek, mert segít a stresszoldásban, és hideg napokon átmelegíti a testünket. A megfázás kezdeti szakaszában a fürdés serkenti a keringést, és támogatja a szervezet védekezőképességét. A vízbe csepegtetett fürdőolaj fokozza a jó közérzetet.
- Egy szokatlan formájú és modellváltozatú fürdőkáddal jól fel lehet dobni a fürdőszobát. A szabványos méretű fürdőkádakon kívül szabadon álló kádak, padlóba süllyesztett kádak vagy vonzó designú sarokkádak is kaphatók.
Zuhanyzó vagy fürdőkád – mit kell figyelembe venni egy fürdőszoba megtervezésekor?
A jó fürdőszoba-tervezés során sok különféle szempontot kell figyelembe venni, például az optimális helykihasználást, a designnal és funkcióval kapcsolatos követelményeket, valamint a meglévő infrastruktúrát (szellőzés, világítás és szaniterrendszerek).
Egy bérlakás esetében általában más elvárásokat támasztunk a fürdőszobával szemben, mint egy szállodai szoba berendezésekor. Mennyi hely áll rendelkezésre a fürdőszobában? Ki használja? Hol futnak a csővezetékek? És nem utolsósorban egy reális költségvetésre is szükség van. Tegyük fel magunknak a kérdést: Megvalósíthatók a tervek a rendelkezésünkre álló költségvetésből?